ЕНЕРДЖАЙЗЕРИ
Невеликі вправи (зазвичай від 2 до 10 хвилин), які знімають напругу, створюють комфортну, доброзичливу та творчу обстановку, гуртують учасників, допомагають розділити їх на групи.

Часто один енерджайзер переслідують одразу кілька із зазначених цілей. Дані вправи називають енерджайзерами, тому що вони завжди емоційне, а часто, і фізичне "потрясіння".
«Пірати»
Мета: підняття групової динаміки, фізичне та емоційне розвантаження, виявлення відносин усередині групи.

Усі учасники гри стають у коло, ведучий пояснює правила. По ходу гри учасникам потрібно об'єднуватись у групи, що імітують певні фігури (по 1-5 осіб) залежно від виду команди, даної провідним:

"Капітан на містку" – кожен має прикласти руку до скроні ("віддати честь"); "Маячок" - 2 людини хитаються, взявшись за руки; "Людина за бортом" – 3 особи, двоє, взявшись за руки, імітують човен, а третя стоїть посередині між ними; "Обід" – 4 особи імітують їжу ложками; "Шлюпки на воду" – 5 людей стають один за одним та імітують веслування веслами. Учасники гри, які не встигають згрупуватись у певну фігуру, стають піратами. Вони стоять осторонь і співають пісеньку: "Ми – пірати, ми – пірати, усі до нас".

Гра закінчується, коли всі учасники стають піратами.
«Застигла картинка»
Мета: зміна діяльності, налаштування на подальшу роботу, встановлення на командоутворення, обмін емоціями

Учасники розраховуються на 1 та 2, розбиваючись на 2 команди. Ведучий говорить якесь абстрактніше поняття (радість, успіх, захопленість), учасникам необхідно протягом 5 хв створити застиглу картинку - "слайд", потім пояснити його значення: чому так, що відчували всередині картинки, чия ідея, звідки вона взялася. Також можна використовувати термінологію уроку і поняття, які вам потрібно закріпити.
«Акторська розминка»
Мета: зміна діяльності, підняття тонусу, емоційне розвантаження, розвиток емпатії Ведучий вибирає якусь просту фразу, наприклад: «У саду падали яблука». Тепер, починаючи з першого гравця праворуч від ведучого, починаємо вимовляти цю фразу по черзі. Кожен учасник гри повинен вимовити фразу з новою інтонацією (запитливою, окликувальною, дивовижною, байдужою тощо). Якщо учасник не може вигадати нічого нового, то він вибуває з гри, і так триває, доки не залишиться 1-2 переможці. Повторювати інтонації не можна.
«Ловимо комарів»
Мета: проста фізична активність, зміна діяльності

Ведучий вказує на одного з учасників гри, представляючи його/її як господаря/господарку, який запросив нас у гості. У нього вдома розвелося багато комарів. Він(а) запросила нас для того, щоб усі ми разом допомогли йому/їй позбутися комарів". Далі ведучий пропонує всім учасникам гурту "спіймати по 10 комарів", і перший демонструє "лов комара" хлопками в повітрі, лясканням по своїх плечах і колінам, за речами у приміщенні тощо Він спонукає всіх членів гри взяти участь у цій дії.Припиняємо вправу ведучий з урахуванням міри залучення всіх учасників до гри.
«Циклоп»
Мета: підняття тонусу групи, активне залучення всіх учасників до ігрового процесу, виявлення неформальних лідерів, популярних дітей.

Учасники стають у коло, що веде стоїть у середині кола. Завдання граючих – встановити контакт із учасником протилежному боці кола (візаві) лише з допомогою погляду. Не можна вимовляти звуки і робити рухи для привернення уваги. Як тільки вони встановили контакт, вони повинні одночасно помінятись місцями, пробігши через середину.

Ведучий уважно спостерігає за учасниками і намагається здогадатися про зміну місць, щоб зайняти місце одного з тих, хто перебігає. Той, хто не встиг, стає ведучим.
«Заборонене число»

На що спрямовано:
Зняття втоми, вдосконалення моторики, розвиток регуляторної функції, підтримка сприятливого мікроклімату групи, підвищення активності, поліпшення уваги.

Підготувати: М'яч середнього розміру.

Суть завдання: Гравці перекидають один одному м'яч (можна по колу, а можна хаотично), вважають до 10 (або як умовилися, наприклад, можна до 20-100), при цьому називаючи вголос усі числа, крім заборонених. Тобто. м'яч на заборонені числа потрібно перекидати, але самі числа при цьому називати не можна. При помилці гра починається наново. Заборонені числа встановлює ведучий.

Інструкція дітям:
А) «Зараз ми пограємо в заборонену кількість, перекидаючи м'яч один одному порахуємо до 10 вголос! Заборонені числа – 2 та 3 – у жодному разі не можна називати! Передаючи один одному м'яч на рахунку 2 та 3, важливо промовчати. Але рахувати про себе треба. Отже, заборонені числа 2 та 3, гра почалася!»
Б) Коли діти зіграли у просту версію і зрозуміли суть, можна ускладнити завдання: «Зараз ми рахуватимемо до 100, перекидаючи м'яч один одному на кожен рахунок. Забороненими будуть цифри 4,5,8. А також усі числа, в яких вони зустрічаються! Наприклад, якщо заборонене число 2, то вголос не можна називати не тільки 2, а й 12, 20, 22 і так далі.

Примітка:
Якщо дітям важко запам'ятати заборонені числа, можна спочатку виписувати їх на дошці як зовнішню опору.
Якщо цей варіант розминки буде проводитись на кількох заняттях, то з кожним новим заняттям можна вибирати складніший варіант гри.

Варіанти проведення гри:
➢ Вважаємо від 1 до 10, пропускаємо одну будь-яку цифру, наприклад 7
➢ Вважаємо від 1 до 10, пропускаємо 2 будь-які цифри, наприклад 2 та 5
➢ Вважаємо від 1 до 10, пропускаємо 3 будь-які цифри, при цьому 2 з них поспіль, а одну окрему, наприклад 2, 3 і 8
➢ Вважаємо в межах від 1 до 40 (1-100), де забороненими є цифри, що зустрічаються в числах (заборонене число 2, забороненими буде і 12, і 29 тощо). Збільшуємо кількість заборонених чисел
➢ Складніше, якщо ваші заборонені числа будуть сусідніми.
➢ Можна вводити «застрявалочки»: додається умова, що одну з цифр слід повторювати кілька разів, тобто застрягати на ній. Наприклад, цифру 3 повторити 3 рази, у своїй заборонені числа – 2, 3 і 7. 1,2,3,3,3,4,5,6,7,8,9,10 – підкреслені числа не вимовляємо вголос.
➢ Можна використовувати рахунок у зворотному порядку.
➢ Для заборонених можна використовувати числівники – кожне 3 та 7 число в десятці за рахунку у зворотному порядку. 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1 – виділено третє та сьоме число у десятці.
«По порядку розрахуйся!»

На що спрямовано: Підвищення уваги, покращення навичок невербальної комунікації, підвищення працездатності, командоутворення.

Суть завдання: Гравці встають у коло. За командою починають рахувати до 20, розраховуючись за номерами, при цьому не узгоджуючи черговість спеціальної назви. Як тільки два гравці одночасно називають те саме число, розрахунок необхідно починати заново. Можна вважати не до 20, а до номера, що показує кількість гравців. Тоді ще й застерігається, що кожен може лише один раз назвати число.

Інструкція дітям: «Встаньте в коло, зараз ми по черзі називатимемо числа, рахуючи до 20. Називаємо по черзі, але не домовляємося, хто за ким. Якщо якесь із чисел буде названо двома або більше гравцями, гра почнеться спочатку!».

Варіанти ускладнення:
- Гра спиною один до одного або з заплющеними очима.
- Гра із виконанням фізичних вправ (присідань, стрибків), але із збереженням зорового контакту.
- Тут можна додати заборонене число або застрялочку з попередньої гри
«Олівці»

На що спрямовано: Чергування напруги та розслаблення, стабілізація емоційного фону, активація м'язової системи, командоутворення.

Підготувати:
Будь-які олівці. Кількість олівців відповідає кількості учасників.

Суть завдання: Учасники встають у коло, руки трохи зігнуті у ліктях, і направлені убік, виставлені вказівні пальці. Необхідно утримувати олівець із двох кінців між вказівними пальцями одного та іншого учасника. У такому положенні (утримуючи олівці між пальцями) за командою ведучого учасники:
А) підводяться на шкарпетки 5-10 разів
Б) роблять присідання 5-10 разів (це досить складне завдання, тому добре, якщо хоча б 3-5 разів вдасться виконати, не впустивши олівці).
В) Постояти на одній нозі протягом заданого часу (хвилина), за командою ведучого, різко змінити ногу
Г) Маршувати
Д) Переміщатись по приміщенню.

Варіанти рухів викладач обирає сам залежно від групи та приміщення. Проте після того, як учні зрозуміють суть завдання, можна запропонувати їм самим придумати, щоб цікавого зробити, утримуючи олівці. Або призначити провідним одного із учнів.

Варіанти ускладнення:
- Тримати олівці не вказівними пальцями, а, наприклад, мізинцями чи долоньками.
- Додати віршик, відомий усім учасникам. Нехай розповідають за словом по черзі під час виконання.
- Додати підняття чи опускання рук вниз (або через одну).
«Яблука»
На що спрямовано: Синхронізація та координація роботи рук, розвиток спритності, зняття втоми, підвищення працездатності, розвиток загальної моторики.

Підготувати:
однакові м'ячі у кількості учасників (яблука, мандарини…).

Суть завдання: Гравці стають у коло і передають м'ячі сусіду зліва (праворуч), одночасно приймаючи м'яч від сусіда з іншого боку. Для ритмізації слід вважати вголос на раз-два.

Інструкція дітям:
«Встаємо у коло. Візьміть у праву руку по м'ячу. Руки тримайте по обидва боки від тіла до сусідів з двох сторін. На рахунок "Раз!" перекладіть м'яч собі з правої руки в ліву, на рахунок «Два!» з лівої руки в найближчу до вас руку сусіда. Не забувайте, що до вас також на цей час прийде м'яч у вільну руку від сусіда. Вимовляємо у такт дії «Себе! Сусіду! Собі! Сусіду!», а потім переходимо на рахунок уголос: «Раз! Два! Раз! Два!".
Коли діти навчаться передавати м'ячі в такий спосіб, можна вводити ускладнення. Наприклад, поступово збільшувати швидкість передачі. Потім запропонуйте змінити напрямок і спробувати передавати м'ячі в інший бік. Коли і це завдання вийде, запропонуйте грати, щоразу змінюючи напрямок за кодовим словом (наприклад, «Бум!»)

Варіанти ускладнення:
➢ Під час виконання можна марширувати.
➢ Для кращого згуртування та інтенсивнішої ритмізації можна рухатися під віршик (витяги з «Казки про царя Салтана» Пушкіна або «У небі тануть хмари» Тютчева).
➢ Вводимо перемикання напрямку за кодовим словом: «Щойно почуєте слово «Бум», змінюйте напрямок ходу м'яча.
➢ Для ускладнення можна ввести різнорозмірні м'ячі (від пінг-понгу до колючого - середнього розміру) або різної форми предметів.
«Капелюх-ніс-присідання»
На що спрямовано: Розвиток програмування, регулювання та контролю, підвищення емоційного фону. Добре використовується як рухова розминка.

Підготувати: Паперові капелюхи (такі часто використовуються днями народження, продаються в будь-яких магазинах «все для свята»; можна замінити дію з капелюхом на дотик долоні до голови).

Суть завдання: Ведучий здійснює три одночасні дії, гравцям слід перешифрувати ці рухи, виконавши їх навпаки. Варіанти рухів: капелюх надіти – капелюх зняти; схопитися за ніс – відвести руку убік від носа; сісти – підвестися. Тобто. якщо у провідного одягненого капелюха, він тримається за ніс і стоїть, то дітям треба зняти капелюх, відпустити ніс і сісти.
Подальші дії після інструкції можуть мати різні комбінації, щоб заплутати гравців сильніше. Наприклад, ведучий спочатку сидить у капелюсі, схопившись за ніс. А Гравці при цьому стоять без капелюха, з осторонь. А потім ведучий вдає, що збирається вставати, але не встає, спостерігаючи за тим, як учасники імпульсивно сідають.

Інструкція дітям: «Якщо я одягаю капелюх, то ви його знімаєте! Якщо я хапаюся за ніс, то ви не чіпаєте ніс, а відводите руку вбік, подалі від нього! Якщо я сиджу, то ви стоїте! І навпаки! Хто зіб'ється, той вибуває»
«Невидючі-нечуючі»
На що спрямовано: розвиток програмування, регулювання контролю, перемикання уваги.

Суть завдання: Учасники розподіляються на дві групи (можна врозбій за допомогою жеребкування), можна використовувати й одну групу, тоді учасники в ній будуть по черзі невидячими, то нечутними. Ведучий здійснює рухи та супроводжує їх словесною командою, яка не відповідає руху. Команда невидучих виконує лише усні накази, а нечуючих – повторює лише рухи, але в жодному разі не усні накази. Якщо ведучий не супроводжує рухи словами чи слова рухами – це пастка! Чи не виконувати!

Інструкція дітям: «Отже, невидимі, пам'ятайте, що ваші очі, хоч і відкриті, але ви не бачите жодного жесту. При цьому, якщо словесні команди не супроводжуються діями, виконувати їх не можна. Хто помилиться, той вибуває. А ви – нечуючі – хоч і маєте вуха, але вони у вас не чують. Ваше завдання повторювати лише дії. Якщо рухи не супроводжуються словами, це пастка – не виконувати.»

Ускладнення: Для початку гравців можна розбити на дві команди, щоб вони побули невидячими та нечуючими по черзі, а потім об'єднати в одну команду, яка перемикатиметься за умовним сигналом з тих, хто не бачить на нечуючих і навпаки. «Якщо ви чуєте повітряний транспорт – перемикайтеся, решта слів – це пастки, перемикання слідувати за ними не повинно». Тобто. у процесі гри ведучий називає найрізноманітніші слова, але перемикання («невидіючі» стають «нечутними» і навпаки) відбувається лише після сказаного конкретного слова (заздалегідь оголошеним) чи слова певної категорії (наприклад, домашні тварини, посуд, транспорт тощо. )
«Дути-бол»
На що спрямовано: розслаблення, керування диханням, перемикання уваги, саморегуляція, дотримання правил.

Підготувати: Кубики для воріт (або інші підручні засоби), м'ячик від пінг-понгу, вільний стіл.

Суть завдання: з двох сторін на парту розміщуються ворота із кубиків або підручних матеріалів. За командою гравці дмухають на м'ячик з різних боків, намагаючись загнати його у ворота суперника. При цьому руками чіпати м'ячик не дозволяється. Як тренування можна попросити всіх по черзі спробувати задути м'яч у ворота з протилежного боку столу (без суперника). Завдання – просто влучити у ворота. А потім уже можна перейти до зірвенні.

Інструкція для дітей: «Зараз ми влаштуємо змагання. Мета – загнати м'яч у ворота суперника. Ось тільки великі ворота нам тут ніде ставити, тому полем для гри буде стіл, ворота ми зробимо з кубиків (стаканчиків ...), а в якості м'яча візьмемо кульку для пінг-понгу. Цю кульку треба передувати. Завдання - загнати кульку у ворота противника, не торкаючись кульки руками. Хто готовий? Чудово! Вставайте із протилежних країв столу за воротами. Кульку кладемо в середину. Почати дмухати можна за сигналом ... »

Варіанти проведення та ускладнення: починати можна за командою чи кодовим словом (команда «запуску»), про яке домовилися учасники. Кодове слово може бути конкретним або словом із зазначеної категорії. Ведучі, щоб підбадьорити гравця та спровокувати помилки, називають слова неправильно. Наприклад, "машина" - "маршрутка". Реакції при такому неправильному називанні не слід, гравці продовжують чекати вірне кодове слово.

Можна влаштовувати цілі турніри з дуті-болу, де учасників, що вибули за порушення правил, змінюють нові.
«АНАГРАМИ»
Анаграма - це слово або словосполучення, утворене перестановкою літер іншого слова або словосполучення (анаграма - намамарга). Для розшифровування краще пропонувати групі 5-7 анаграми різної складності. Це завдання не має змагального характеру, тому потрібно, щоб у кожного учасника, незалежно від рівня його вербального інтелекту, була можливість хоча б частково впоратися з ним.
Терміни, використані до виконання завдання, повинні співвідноситися зі змістом заняття. Тоді ми зв'яжемо виконання цього завдання із зануренням у проблемне поле заняття, і тим самим його використання сприйматиметься учасниками як цілком обґрунтоване.
Група вишиковується в коло. Усі діти намагаються перекласти анаграму.
"ДРУКАРСЬКА МАШИНКА"
Ця вправа допомагає зняти напругу та налаштуватися на роботу після перерви. Його можна використовувати і в тих випадках, коли потрібно відвернути увагу учасників від якогось завдання і перейти до наступного, або для запам'ятовування нових понять.

Учасники виконують вправу, сидячи у колі. Перед початком вправи учасники за колом в алфавітному порядку вимовляють літери; кожен гравець має запам'ятати ті літери, що він назвав. Далі тренер каже якусь нескладну пропозицію (це може бути складний термін, нова команда тощо).

Завдання учасників – «надрукувати» цей текст. Робиться це так. Кожен
учасник вимовляє лише свої літери, причому йому необхідно вставати. Коли у тексті
ставиться крапка, всім потрібно ляснути в долоні; кома — тупнути ногою. Щоб позначити пропуск, всі учасники повинні встати. Щоб поставити знак питання, всім потрібно розвести руки в сторони; знак вигуку — стати і підстрибнути дома.
Починати краще з найпростіших слів. Якщо учасники добре справляються із завданням, то можна озвучити цілу пропозицію. Як варіант тренер може роздати учасникам роздруківки пропонованих текстів. Бажано, щоб темп виконання вправи був досить високим, тому важливо не зупинятись довго на помилках, а йти далі.
«З СВІТУ З НИТКИ»
Вправа дозволяє підвищити концентрацію уваги учасників, включити їх у роботу
після перерви.

Один учасник замислює будь-який рядок із загальновідомої пісні або вірша (викладач може загадати новий термін), що складається із шести-семи слів. Завдання решти учасників — здогадатися, що це за рядок.
Для цього учасники можуть поставити провідному гравцеві десять питань, а той має
відповідати однією пропозицією на кожне запитання, причому у шість-сім відповідей (залежно від кількості слів у рядку) йому потрібно включити по одному слову з
загаданого рядка. Слова, що включаються, не можна змінювати за відмінками, числами, часом і т. д. Слова можна вводити у відповіді в будь-якому порядку. Прийменник відноситься до наступного за ним слова.
Це дуже весела рухлива розминка, яка зазвичай користується великим успіхом у
учасників будь-яких тренінгів. Вона допомагає зняти напругу, перейти з однієї теми
на іншу, підвищити рівень уваги та зосередженості.
«ТЕАТР МАСОК»
Ціль: розслабити м'язи обличчя, зняти м'язову напругу, втому. Можете вибирати персонажів, які використовуються на уроці, або персонажів фільмів/мультфільмів, які пов'язані з вашим заняттям.

Інструкція: "Хлопці! Ми з вами відвідаємо "Театр Масок". Ви все будете артистами, а я – фотографом. Я проситиму вас зобразити вираз обличчя різних героїв. Наприклад: покажіть, як виглядає зла Баба Яга. Діти за допомогою міміки та нескладних жестів або лише за допомогою міміки зображують Бабу Ягу. Добре! Здорово! А тепер замріть, фотографую. Молодці!
А тепер зобразіть Ворону (з байки "Ворона і Лисиця") у той момент, коли вона стискає в дзьобі сирt;. Діти щільно стискають щелепи, одночасно витягуючи губи, зображують дзьоб.
Увага! Замріть! Знімаю! Дякую! Молодці!
А тепер покажіть, як злякалася бабуся з казки "Червона шапочка", коли зрозуміла, що розмовляє не з онукою, а із Сірим Вовком. Діти можуть широко розплющити очі, підняти брови, відкрити рот. Замріть! Дякую!
А як хитро посміхалася лисиця, коли хотіла сподобатися колобку? Замріть! Знімаю! Молодці!
Чудово! Добре попрацювали!"

Далі вчитель на власний розсуд, може похвалити особливо тривожних дітей,
наприклад так: Усі працювали добре, особливо страшною була маска Віті, коли я подивилася на Сашка, то сама злякалася, а Машенька була дуже схожа на хитру лисицю. Усі постаралися, молодці!
«РУКА ВГОРУ, РУКА ВНИЗ»
Однією рукою повільно погладжувати себе по животу, іншою швидко поплескувати себе по голові.
Варіації:

  • робити великому колу руками та одночасно підморгувати одним оком і кивати головою;
  • очима стежити за секундною стрілкою і при цьому хитатися з боку на бік;
  • рахувати від 20 і 0 і представляти образ білого ведмедя, який їсть суницю з миски.
  • правою рукою малювати у повітрі колу, а лівою – хрест.

Нехай учасники придумають та покажуть свої варіанти одночасно дій!
«5 ІСТИН І ОДНА БРЕХНЯ»
Викладач, пише 5 правдивих та 1 брехливу річ на тему заняття. Потім передає по черзі папір групі, щоб інші вгадали, що є брехнею. У процесі обговорюємо правду.
«АСОЦІАЦІЇ»
Учасникам говориться якесь слово-іменник (поняття з уроку). Перший учасник вголос говорить асоціацію (першу прийшла на думку) на почуте слово. Другий дає асоціацію слово сусіда, третій – слово другого і т.д.