Блог для батьків

Відеоігри — чи є плюси?

Зараз прийнято вважати, що грати у відеоігри — це не тільки шкідливо, але й небезпечно.

Є кілька тверджень із цього приводу, наприклад: це час витрачений даремно, ігри вчать насильству, викликають залежність, роблять людей лінивими та непродуктивними.

Але що скажуть дослідження?

У 2019 було опубліковано новаторське дослідження «Цифрові ігри, як контекст для когнітивного розвитку дітей: рекомендації та політика» від дослідницької групи під керівництвом Блумберга й Дітер-Декард.
Під час вивчення цього питання вони виявили, що відеоігри насправді можуть бути навіть корисні для дітей, особливо для розвитку деяких навичок.

У нашій статті ми перерахували декілька неочевидних, і тому дивовижних переваг відеоігор для дітей.

Ігри покращують координацію рук та очей

Зорово-моторна координація — це здатність обробляти інформацію, отриману через очі, і використовувати її для управління руками.
Здебільше експерти радять заохочувати дітей розвивати координацію рук та очей, оскільки візуально-моторний контроль відіграє величезну роль у навчанні та соціальному розвитку дитини.

У простих процесах, як письмо, приготування їжі чи гра на музичному інструменті, використовується зорово-моторна координація.

З розвитком цієї здатності якраз і допомагають відеоігри. Багато з них вимагають, щоб дитина натискала складні комбінації кнопок, не відриваючи очей від екрана.

Розвивають візуально-просторові навички

Ми використовуємо зорово-просторові навички, щоб знаходити та розуміти закономірності, сприймати відносини між об’єктами та визначати відстань між двома або більше візуальними точками.

Напевно, ви бачили іграшки для сортування за формою.

Ця іграшка насамперед призначена для розвитку в дитини зорово-просторових навичок. І для дітей старше відеоігри можуть зробити те ж саме!
Багато ігор, такі як Minecraft і Roblox, розташовані у віртуальних тривимірних світах. Діти мусять використовувати свої візуально-просторові навички, щоб орієнтуватися у світі та взаємодіяти з ним, використовуючи персонажа, згенерованого комп’ютером.

Навичка розв’язання проблем та бічного мислення

Кожна відеогра вимагає виконувати завдання, навіть найпростіші. Неважливо, до якої категорії належить гра — екшн, пригода, рольова гра, шутер від першої особи, головоломка — у неї є всеосяжна проблема, яку має вирішити гравець.

Дослідження показують, що діти, які грають у відеоігри, можуть значно поліпшити свої навички планування, організації та нестандартного мислення. Багато ігор вимагають певного аналізу і стратегії для перемоги, особливо ті, які створені для серйозних гравців.

Налаштовує моторику та дрібну моторику

Рухи, що повторюються — кращий спосіб поліпшити м’язову пам’ять, а безперервна практика вчить гравця швидким і спритним рухам рук. Розвиток дрібної моторики дитини може допомогти опанувати інші навички, такі  як письмо, набір тексту або гра на музичному інструменті.

Покращує навички читання та розуміння прочитаного

Крім зорово-просторових навичок, дрібної моторики та зорово-моторної координації, відеоігри також можуть допомогти поліпшити навички читання.

Дослідження показують, що діти можуть поліпшити свої навички читання й розуміння прочитаного, граючи в певні ігри, особливо сюжетні.
Це пов’язано з текстовими інструкціями та описами, які є звичайним явищем для кожної гри.

Відеоігри це можливість доповнити практику дитини, особливо, якщо їй важко концентруватись, щоб прочитати цілу книгу. Однак ви маєте контролювати якість та час, проведений за грою. 

Усі ці переваги не заперечують, що неконтрольована гра може згубно позначатися на зростанні та розвитку дитини. Пам’ятайте, що відеогри мають бути не єдиним, а одним із захоплень дитини. Проте при постійній пильності відеоігри можуть дати вашій дитині неймовірні переваги в роки становлення.